poya mohammadi
poya mohammadi
16 اسفند 1401

مقالات

16 اسفند 1401

انتقال تصاویر دوربین مداربسته بدون اینترنت

یکی از کارهایی که در استفاده از سیستم های مدار بسته باید انجام شود انتقال تصویر است. انتقال تصاویر روش های مختلفی دارد که با استفاده از تکنولوژی های مختلفی که برای این کار وجود دارد انجام می شود. یکی از روش های اصلی انتقال توسط اینترنت است که بسیار کار آسانی است. اما روش های دیگری وجود دارد که طی آن انتقال تصویر بدون استفاده از اینترنت انجام می شود: روی موبایل، کامیپوتر، تلویزیون، انتقال تصویر دوربین مدار بسته روی فلش، همچنین انتقال تصاویر ضبط شده دوربین بدون نیاز به اینترنت برخی از رایج ترین روش هایی است که از طریق آن می توان تصاویر را انتقال دهید.

انتقال تصاویر دوربین مدار بسته آنالوگ توسط دستگاه DVR

در انتقال تصویر آنالوگ با دی وی آر از اینترنت استفاده نشده و توسط دستگاه ضبط کننده فیلم و در بستر آنالوگ انجام می شود. بهتر است از دو کابل مجزا استفاده کنیم. یک کابل وظیفه انتقال تصاویر به دی وی آر را داشته و اصولاً باید از نوع خاص rg59،  rg11، یا RG6 باشد. وظیفه کابل دوم در این رابطه انتقال برق و الکتریسیته به دوربین مدار بسته است.

روش دیگری وجود دارد که طی آن انتقال تصاویر و الکتریسیته به صورت یکجا در یک کابل کشی انجام می شود. درگاه POC برای این کار در نظر گرفته شده و سیستم هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند قادر به انتقال همزمان الکتریسیته و تصاویر برداشت شده دوربین های مدار بسته در یک سیم یا کابل واحد هستند. نمایشگر را اما باید با استفاده از کابل VGA و HDMI به DVR متصل کرد. باید توجه داشت برای نمایش و تماشای تصاویر برداشت شده نیز به همین صورت می توان بدون اینترنت استفاده کرد.

انتقال تصاویر دوربین مدار بسته بدون اینترنت در کامپیوتر

برای منتقل کردن تصاویر دوربین مدار بسته در یک شبکه بدون استفاده از اینترنت در ابتدای امر باید لپ تاپ یا کامپیوتر را به شبکه داخلی متصل کنید.سپس گزینه Activex controls را فعال کنید.

جهت فعال سازی پلاگین Activex در قدم اول مرورگر  را اجرا کنید و از بخش منو گزینه Tools را انتخاب و وارد بخش Internet Options شوید. در قدم بعدی در بالای پنجره گزینه Security را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Custom Level کلیک کنید.

پس از انجام این فرآیند، پنجره مربوط به تنظیمات امنیتی ظاهر می شود. در پایین صفحه باز شده، تنظیمات مربوط به Activex controls قرار گرفته است. در پایان گزینه Enable یا Prompt را فعال و پس از اعمال تغییرات انجام شده، بر روی گزینه OK کلیک کنید تا کلیه تنظیمات ذخیره شوند.

با انجام این کار برای دیدن تصاویر تنها باید آی پی دستگاه را وارد کنید تا امکان دریافت تصاویر روی شبکه داخلی امکان پذیر باشد.

انتقال تصاویر دوربین مداربسته بدون اتصال به اینترنت توسط وایرلس

از روش های دیگری که برای انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته وجود دارد استفاده از سیستم های وایرلس است. این روش در دوربین های مدار بسته خاصی وجود دارد که قابلیت انتقال تصاویر به سایر دستگاه ها با تکنولوژی وایرلس را دارند. در این روش اطلاعات به صورت امواج رادیویی در فضا برودکست شده و توسط گیرنده تصاویر در مقصد دریافت می شوند.

این دوربین های مدار بسته به دلیل محدودیت قابلیت وایرلس محدودیت فاصله دارند و تنها تا 100 متر را میتواند پشتیبانی کنند. مشکل دیگری که در این سیستم ها وجود دارد وجود مانع بر سر راه سیستم وایرلس و دریافت کننده است که می تواند باعث اختلال در ارسال تصاویر شود.

در موقعیت هایی که محدودیت فاصله با کوچک بودن محیط پیرامونی برطرف می شود استفاده از دوربین های وایرلس بسیار کار نصب و برقراری اتصال بین دوربین ها و دستگاه ذخیره ساز را آسان می کند. در صورتی که در محیطی حساس با ریسک بالا که فواصل زیاد است استفاده از این دوربین ها هیچ توجیه منطقی ندارد.

انتقال تصاویر با استفاده از آنتن های رادیویی

یکی دیگر از روش های اصلی انتقال تصاویر دوربین های مدار بسته بدون استفاده از اینترنت، آنتن های رادیویی است که برای انتقال تصویر استفاده می شود این آنتن ها اگر به صورت دیجیتال باشند اطلاعات و تصاویر را تا فواصل بسیار دور نیز می توانند منتقل کنند.

انتقال رادیویی صورت های مختلف داشته و به صورت نقطه به نقطه و چند نقطه به یک نقطه شکل می گیرد. باید توجه داشته باشید که برای انتقال تصاویر با استفاده از آنتن های رادیویی نباید مانعی بر سر راه امواج از فرستنده تا گیرنده وجود داشته باشد.

تصاویر در آنتن های رادیویی از نقطه مبدا به نقطه مقصد می رسند که در نقطه مقصد دستگاه DVR قرار دارد و تصاویر را دریافت و ضبط می کند. این روش در کارخانجات و واحد های صنعتی بزرگ استفاده می شود. یکی از دلایلی که این سیستم بیشتر در محیط های سازمانی استفاده می شود هزینه بالای نصب و راه اندازی و تهیه این سیستم های انتقال تصاویر است. دلیل این مشکل نیاز به خرید آنتن هوایی است که البته قیمت بالایی دارد.

استفاده از دوربین مدار بسته سیم کارتی

یک روش دیگر برای انتقال تصویر دوربین های مدار بسته بدون استفاده از اینترنت استفاده از دوربین های مداربسته سیم کارتی است.این دوربین ها ویژگی های خاصی دارند که از جمله می توان به اتصال کارت های SD به آنهاست. برای استفاده از دوربین مدار بسته سیم کارتی باید گوشی همراه هوشمند با سیستم مدار بسته تنظیم شود. گذشته از این امکان ذخیره سازی آنلاین تصاویر بر روی کارت های حافظه SD وجود دارد.

این دوربین ها شامل محلی مشخص برای نصب سیم کارت و کارت حافظه هستند. دوربین های مداربسته سیم کارت خور از نرم افزار های انحصاری استفاده کرده و از طریق ارسال سیگنال های رادیویی تصاویر را به گوشی هوشمند انتقال می دهد. از مهمترین مزایای استفاده از دوربین های سیم کارت خور سرعت بالای انتقال تصویر در آنهاست.

استفاده از اینترنت به دلیل سرعت پایین آن در موارد بسیاری کار را با اختلال مواجه می سازد. دلیل اصلی استفاده از انتقال تصاویر بدون اینترنت هزینه نسبتا پایین تر و سرعت انتقال بالای آن است. از مواردی که باعث محدودیت انتقال تصاویر با اینترنت می شود فواصل انتقال است که در موارد بدون اینترنت این کار تا حدودی محدودیت هایی دارد.

 در پایان

روش های متعددی برای انتقال تصاویر دوربین مداربسته بدون اینترنت وجود دارد. در این مقاله از مجله ماد طلایی  چند مورد از این روش ها معرفی شدند. استفاده از تکنولوژی انتقال بدون اینترنت سرعت انتقال تصاویر را بالا می برد اما از طرفی بر خلاف اینترنت محدودیت هایی در انتقال به فواصل جغرافیایی دور وجود خواهد داشت.