نتایج بیشتر...

Generic selectors
فقط مطابقت های دقیق
جستجو در عنوان
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
فیلتر کردن دسته‌بندی ها
تکنولوژی
راهنمای خرید
راهنمای نصب و Passive

نقش هوش مصنوعی در دوربین های مداربسته چیست؟

  هوش مصنوعی ( Artificial intelligence ) با نوعی هوشمندی گفته می شود که بدون دخالت انسان و از نوعی ماشین بدست آید. در واقع هر دستگاهی که توانایی درک محیط و فعالیت با حد اکثر شانس موفقیت را داشته باشد در واقع از هوش مصنوعی برخوردار است. از میان فعالیت های مهمی که هوش مصنوعی […]

دوربین مداربسته و هوش مصنوعی

 

هوش مصنوعی ( Artificial intelligence ) با نوعی هوشمندی گفته می شود که بدون دخالت انسان و از نوعی ماشین بدست آید. در واقع هر دستگاهی که توانایی درک محیط و فعالیت با حد اکثر شانس موفقیت را داشته باشد در واقع از هوش مصنوعی برخوردار است. از میان فعالیت های مهمی که هوش مصنوعی می تواند انجام شود فعالیت های مهم شناختی مانند یادگیری و حل مسئله هستند.

ظهور هوش مصنوعی صنایع مختلف را منقلب کرده است. برنامه هایی که بر اساس هوش مصنوعی کار می کنند در دنیای امنیت نیز سر و صدای زیادی کرده اند و بسیار پر کاربردند. در سال های اخیر علاوه بر شرکت های بزرگ و مطرح شرکت های کوچک نیز توانسته اند خروجی متنوع و مدرنی از محصولات شامل هوش مصنوعی را ایجاد کنند.

مدیریت داده های تصویری در سیستم های مداربسته از جمله مسائل مهم در صنعت حفاظتی و نظارت تصویری است. به همین منظور این صنایع همواره در تلاش برای گسترش دستگاه ها یا سیستم ذخیره سازی از طریق توسعه نرم افزارها، تولید محصولات ابداعی و جدید و …هستند.

در سال های اخیر تکنولوژی پیشرفت زیادی کرده و در مقایسه با سده های پیشین اصلا قابل برابری نیست.  پیشرفت هایی که در ۴۰ سال اخیر صورت گرفته قابل مقایسه با چند سده گذشته نیست. از موارد پیشرفت تکنولوژی می توان به استفاده از آن در محصولات الکترونیکی اشاره کرد. دوربین ها نیز جزو همین دسته از محصولات هستند. امروزه بحث هوش مصنوعی بسیار داغ بوده و در این مقاله از مجله  ماد طلایی  درباره هوش مصنوعی در دوربین مدار بسته صحبت خواهیم کرد.

 

هوش مصنوعی

 

 

کاربرد هوش مصنوعی در دوربین های مدار بسته

هایک ویژن یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید دوربین مدار بسته و استفاده از هوش مصنوعی در تولید این محصولات است. هایک ویژن سعی کرده با بکارگیری هوش مصنوعی در محصولات بسیاری از نارسایی های رایج دوربین های مدار بسته را حذف کند. از دلایل معروفیت  دوربین مداربسته هایک ویژن  در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توانایی پردازش داده ها در مقیاس زیاد
 • قدرت محاسباتی فوق العاده
 • ساختار شبکه ای

از جمله قابلیت های این دوربین ها می توان با قابلیت تشخیص چهره اشاره کرد. این قابلیت دارای الگوریتم های پیچیده ای است که به صورت دو مرحله ای فعال می شود:

 • ارزیابی سوژه و بدست آوردن اطلاعات
 • دسته بندی اطلاعات

اهمیت هوش مصنوعی در صنعت نظارت تصویری

تکنولوژی هوش مصنوعی در دوربین مداربسته  که در محصولات هایک ویژن به کار گرفته شده عمیق است. این الگوریتم بر اساس پارامتر ها و الگوریتم های شناسایی چهره کار می کنند. با این تکنولوژی می توان طراحی ها را به ماشین سپرد و انسان می تواند نقشی در طراحی نداشته باشد.

این سیستم بر اساس شبکه عصبی مغز انسان ساخته شده است. مغز انسان توانایی یادگیری موضوعات و دسته بندی انها را در لایه ها و سطوح مختلف دارد الگوریتم های یادگیری عمیق کاراکتر های متنوعی را درک و دسته بندی کرده و اقدامات لازم را در مورد انها انجام دهد. نکته مهم در این تکنولوژی این است که می توان اطلاعات اضافی را حذف کرده و در موارد مهم اطلاعاتی را از تصاویر استخراج کند.

الگوریتم های هوش مصنوعی و شناخت ویژگی ها

در مدل های هوش مصنوعی یادگیری عمیق انسان دخالتی ندارد و تمام عملیات به صورت کامپیوتری صورت می گیرد. اطلاعات پردازش و دسته بندی شده و به کاربر ارائه می شود.

 • دقت تشخیص بالا که با قدرت مغز انسان برابری کرده و حتی در مواردی عملکرد بهتری نیز دارد.
 • قابلیت تشخیص دقیق سوژه های مختلف از یکدیگر
 • قابلیت تشخیص و دسته بندی هزاران ویژگی از سوژه های مختلف

کاربردهای محصولات مبتنی بر یادگیری عمیق با استفاده از الگو های یادگیری عمیق تکنولوژی هایی حاصل شده که قادرند چهره را تشخیص دهند، نفوذ را پایش کنند و ردیابی و تعقیب سوژه را بخوبی انجام دهند. این سیستم ها می توانند به طور کامل انتظارات و نیاز های کاربران را برآورده کنند.

در ادامه به کاربردهای این مدل در سیستم های نظارت تصویری اشاره شده است:

 • تشخیص چهره
 • تشخیص وسیله نقلیه مختلف اعم از موتور دار یا بدون موتور (دوچرخه و …)
 • تشخیص عابر پیاده
 • تشخیص ویژگی های بدن انسان
 • تشخیص ویژگی های غیر طبیعی صورت
 • تجزیه و تحلیل رفتاری جمعیت، ردیابی چند هدف

 

قابلیت تشخیص چهره در دوربین مدابسته

 

 

نقش هوش مصنوعی در صنعت دوربین مدار بسته

تا به اینجای مقاله درباره اهمیت و ویژگی های هوش مصنوعی آشنا شدید و دریافتید که این تکنولوژی چقدر می تواند برای انسان ها کاربردی باشد حالا به چند مورد از مزایا و کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد:

۱.حفاظت به موقع و فعال به صورت بلادرنگ

با استفاده از هوش مصنوعی هشدار هایی که به اشتباه صادر می شود کاهش خواهد یافت. یادگیری عمیق باعث دقت در درک تصاویر شده و به همین شکل تعداد هشدار های اشتباه در این دوربین ها بسیار پایین تر از دوربین های معمولی است. این مسئله هزینه ها و مشکلات احتمالی را کاهش می دهد و اثربخشی سیستم حفاظتی را در کل افزایش می دهد.

 1. بهبود کیفیت تصویر

با وجود از راه رسیدن دوربین های مداربسته با کیفیت و رزولوشن بالا که تصاویر با وضوح بسیار بالا ارائه می‌کنند، حقیقت تلخ این است که هنوز هم بسیاری از دوربین های مداربسته نصب شده در اماکن از کیفیت مطلوب برخوردار نیستند. بسیاری از این دوربین‌های مداربسته تنها زمانی که شرایط نوری مساعد باشد تصاویر مطلوب ضبط می‌کنند.

با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی می توان به صورت خودکار نور تصاویر را تنظیم کرد و با پخش یکنواخت نور در محیط تصویر با نور یکنواخت ایجاد کند. این مسئله در نهایت کیفیت تصاویر تولید شده را افزایش می دهد.

 1. تشخیص چهره

همانطور که گفته شد تشخیص چهره از قابلیت های هوش مصنوعی در دوربین مداربسته  است. این تکنولوژی بسیار دقیق تر و پیشرفته تر چهره را تشخیص داده و اشیا موجود در طبیعت را تمیز می دهد. این سیستم ها پتانسیل بالایی در زمینه تشخیص چهره افراد در مکان های شلوغ و فضاهای بزرگ داشته اند. سوای از مسئله امنیت با استفاده از قابلیت تشخیص چهره می توان در کسب و کار ها برای امور مختلف و افزایش رضایت مشتری بهره برداری خوبی کرد.

در پایان

هوش مصنوعی موضوع نسبتا جدیدی است که اکثر صنایع و خدمت را تحت تأثیر قرار داده یا خواهد داد. یکی از این زمینه ها که به علت ماهیت دیجیتال بودن و الکترونیکی بودن بیشتر می تواند از هوش مصنوعی استفاده کنذد استفاده از پردازش تصاویر و هوش مصنوعی در دوربین های حفاظتی و مداربسته است. دوربین های مدار بسته متعددی وجود دارند که از این تکنولوژی برای ارائه خدمات اضافه به کاربران استفاده می کنند. هوش مصنوعی در واقع قابلیت های حفاظتی و اثر بخشی سیستم های نظارت محیطی را افزایش داده است.