poya mohammadi
poya mohammadi
27 اسفند 1401

مقالات

27 اسفند 1401

قوانین نصب دوربین مداربسته

 

تأمین امنیت یکی از اهداف و مسائل بسیار مهم در محیط های انسانی و محیط هایی است که در آنها دارایی با ارزشی وجود دارد. پیشرفت تکنولوژی از طرفی به این مقوله کمک زیادی کرده و طراحی و ساخت دوربین های مدار بسته به نوعی بوده که توانسته بخش مهمی از امنیت مورد نیاز را در اماکن مختلف تأمین کند. زمانی که شما اقدام به نصب دوریین مدار بسته در محیط های مختلف می کنید بایستی قوانین نصب دوربین مداربسته را مورد توجه قرار دهید. توجه داشته باشید که دوربین ها را در هر مکانی به راحتی نمی توانید نصب کنید و استفاده از آنها قوانین خاص خود را دارد در این مقاله از مجله ماد طلایی قصد داریم در این باره با شما صحبت تا دچار مشکلات حقوقی دراین زمینه نشوید.

قانونی بودن دوربین مداربسته

اولین مسئله در مورد قوانین نصب دوربین مدا ربسته این است که آیا اصلا نصب این تجهیزات در مکان های مختلف قانونی است یا خیر؟ یا صیط و نگهداری تصاویر دوربین ها کار درستی از لحاظ قانونی است یا خیر ؟ در جواب این سوال با توجه به کارایی درست و مثبت این دوربین ها باید گفت نصب دوربین مداربسته مشکل قانونی خاصی ندارد و افراد می توانند با رعایت چندین نکته که قصد داریم در ادامه به آن ها بپردازیم در مکان های مورد نظر خود دوربین ها را نصب کنند.

دوربین مدار بسته در چه مکان هایی نصب می شود؟

مکان های متعددی وجود دارند که استفاده از دوربین مدار بسته در آنها اثربخشی کار و امنیت را افزایش می دهد. از جمله می توان به اماکن تجاری بزرگ و کوچک، مغازه هایی مانند طلافروشی ها و موبایل فروشی ها، مکان های مسکونی و مجتمع های بزرگ، سازمان ها و ادارات دولتی و خصوصی اشاره کرد. بسته به فضای مورد نظر می توان از یک یا چند دوربین برای کنترل کل موقعیت استفاده کرد.

منع قانونی در نصب دوربین مداربسته

سوال این است که آیا می توان این دوربین ها را در هر مکانی که بتوان نصب کرد؟قوانینی برای نصب این دوربین ها وجود دارد و در صورتی می توان از این دوربین ها در برخی مکان ها استفاد کرد که اجازه ها و مجوز های لازم دریافت شود.

در اماکن عمومی و خصوص، فروشگاه ها و مغازه ها و ادارات مختلف این کار نیازی به دریافت مجوز ندارد اما در مکان های مسکونی در صورتی که ملک دارای همسایه است باید حتماً همسایگان از نصب و وجود دوربین آگاه باشند. اگر نصب دوربین به نحوی تجاوز به حریم خصوصی همسایه ها تلقی شود قطعاً ممنوع خواهد بود.در این موقعیت ها بهتر است با نصب علائمی وجود دوربین مدار بسته را از قبل به همسایگان اعلام کنید.می توان با نصب تابلوهایی که نشانه نصب دوربین مدار بسته می‌باشد اطلاع رسانی را انجام داد. علاوه بر این ها قوانینی برای نصب دوربین های مدار بسته وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

قوانین نصب دوربین مداربسته در مکان های مختلف

دوربین مداربسته باعث حفظ امنیت جانی و مالی افراد شده و از بسیاری جرائم جلوگیری می کند. در صورتی که این دوربین ها باعث تجاوز به حریم خصوصی دیگران نشود قطعا نصب آن آزاد خواهد بود. در صورتی که در محیط های مختلف از این دوربین ها استفاده می شود باید قبلا از افرادی که ممکن است در کادر این دوربین ها قرار بگیرند اجازه گرفته شده یا هماهنگی های لازم رخ دهد.اگر این اتفاق نیفتد امکان سوءاستفاده وجود دارد و بسیار دیده شده افراد بدون خبر رسانی های لازم این دوربین ها را نصب و جرایم متعددی بر این اساس مرتکب شده اند.

قوانین حقوقی مربوط به دوربین های مدار بسته

حریم خصوصی حقی است که همه افراد جامعه از آن برخوردارند. در صورتی که به این حق دیگران تجاوز شود یک جرم صورت گرفته و فرد خاطی باید مجازات یا جریمه شود. در مکان های نامناسب مانند آسانسور ها و داخل منازل مسکونی و اتاق پرو مغازه ها نصب دوربین مداربسته  به معنی تجاوز به حریم خصوصی دیگران است و پلیس می تواند خاطی را دستگیر کند.

قوانین نصب دوربین در اماکن عمومی

در اماکن عمومی که رفت و آمد زیاد است و یا فروشگاه ها و مغازه های مختلف می توان بدون هیچ محدودیتی از دوربین های مدار بسته استفاده کرد. در این مکان ها استفاده از سیستم های حفاظتی هیچ مانعی نداشته و افراد می توانند این کار را بی هیچ محدودیتی انجام دهند.

 

 

بیشتر بخوانید: دوربین مداربسته برای طلافروشی 

 

قوانین نصب دوربین در مشاعات مجتمع های مختلف

در ساختمان های مسکونی که چندین خانه در نزدیکی هم قرار دارند و مکان هایی به عنوان مشاع شناخته می شود دوربین در قسمت مشاعات فقط زمانی قابل نصب است که تمام همسایگان برای این کار رضایت خود را اعلام کنند. در صورتی که حتی یکی از همسایگان رضایت به این ندهد نصب این دوربین ها در این مکان ها ممنوع است.

قوانین نصب دوربین در محیط های خصوصی و کاری

در مکان های خصوصی مانند اتاق خواب، داخل اتاق پرو، آسانسور، رختکن باشگاه ها و … امکان نصب دوربین مداربسته وجود ندارد. کسب مجوز برای نصب دوربین در این مکان ها بسیار مشکل بوده و به راحتی نمیتوان مجوز این نصب ها را دریافت کرد. دلیل این مسئله حریم خصوصی و حساسیت بالا نسبت به نصب دوربین مداربسته در این موقعیت ها است.

از دوربین های مداربسته در محیط کار بسیار استفاده می شود. این کار برای جلوگیری از جرایم و نظارت بر عملکرد کارکنان و جلوگیری از سرقت و جابجایی مدارک استفاده می شود. البته نکته مهم این است در صورتی که کارفرما قصد نصب دوربین مدار بسته در محیط را داشته باشد نیاز است تا به صورت رسمی به کارکنان شرکت ها اعلام و اطلاع رسانی شود.

در پایان

بسیاری از قوانین و نکاتی وجود دارد که شاید در نگاه اول بی اهمیت باشد و رعایت نکردن آنها مشکلاتی را برای شما بوجود نمی آورد ، در عین حال اما ممکن است همین قوانین مشکلات بسیاری زیادی را برای شما ایجاد کند . ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم ترین نکات را در زمینه قوانین نصب دوربین مداربسته برای شما توضیح دادیم. سعی کنید هنگام نصب این قوانین را رعایت کنید تا دچار مشکلات نشوید.