نتایج بیشتر...

Generic selectors
فقط مطابقت های دقیق
جستجو در عنوان
جستجو در محتوا
Post Type Selectors
فیلتر کردن دسته‌بندی ها
تکنولوژی
راهنمای خرید
راهنمای نصب و Passive

راهکارهای نگهداری و افزایش طول عمر دوربین مدار بسته

به دلیل این که دوربین های مداربسته و تجهیزاتی از این قبیل قیمت های بالاتری دارند و هر کسی نمی تواند این تجهیزات را به روز کرده و دوربین های جدید تر بخرد، از این رو به دلیل کاهش کیفیت دوربین ها و سیستم ها و همچنین جلوگیری از خراب شدن آنها بهتر است که […]

نصب دوربین مداربسته

به دلیل این که دوربین های مداربسته و تجهیزاتی از این قبیل قیمت های بالاتری دارند و هر کسی نمی تواند این تجهیزات را به روز کرده و دوربین های جدید تر بخرد، از این رو به دلیل کاهش کیفیت دوربین ها و سیستم ها و همچنین جلوگیری از خراب شدن آنها بهتر است که دارندگان دوربین های مداربسته راهکار هایی را برای نگهداری از این تجهیزات به کار گیرند،طول عمر دوربین های مداربسته تا حد زیادی به نحوه مراقبت و نگهداری آن بستگی دارد. در صورت نگهداری و نصب درست دوربین های مدار بسته تا حد زیادی می توان طول عمر مفید دستگاه را افزایش داد. نگهداری از دوربین های مداربسته شامل مواردی است که در این  مقاله از مجله ماد طلایی به آن پرداخته می شود.

اهمیت نگهداری و مراقبت دوربین های مدار بسته

پس از تهیه و نصب و راه اندازی سیستم مدار بسته نوبت به مرحله حفاظت و مراقبت از دوربین های مدار بسته ضرورت دارد. دوربین های مداربسته تنها زمانی می توانند کارایی لازم خود را داشته باشد که به درستی کار کرده و کاملاً پاکیزه باشند. نگهداری درست از دوربین های مدار بسته شامل راهکارهای ساده‌ای است که در صورت رعایت اصولی آنها کیفیت تصویر برداری و سلامت دوربین ها حفظ خواهد شد. شرکت های بیمه معمولا به دنبال بهانه ای برای عدم پرداخت ضرر و زیان سیستم ها هستند. از این رو بهتر است با نگهداری صحیح و اصولی از سیستم های مدار بسته کمترین بهانه برای این مشکلات وجود داشته باشد.

 

دوربین مداربسته در یک سالن

 

نگهداری و مراقبت از دوربین ها

برخی از دوربین ها از سنسور تشخیص حرکت بهره می برند. این دوربین ها در صورت تشخیص موردی مشکوک بلافاصله آلارم های لازم را به مرکز کنترل ارسال می کنند.امکان دارد به هر دلیلی پس از مدتی بخواهید محل قرارگیری دوربین ها را تغییر دهید. با جابجایی و اتصال درست دوربین ها و سیستم مدار بسته می توانید اثربخشی آنها را افزایش دهید.با بررسی مداوم دوربین های مدار بسته در صورت وجود هر مشکلی می توان از ایجاد مشکلات بزرگتر جلوگیری کرد و در نتیجه طول عمر مفید این سیستم ها را افزایش داد.

چک لیست نگهداری دوربین مدار بسته

در ادامه چک لیستی برای مراقبت از دوربین های مدار بسته آورده شده است. با استفاده از این چک لیست می توانید به صورت دستی بیشتر نواحی و مشکلات احتمالی دوربین های مدار بسته را تشخیص دهید. برای حفظ دوربین مدار بسته و نگهداری صحیح از آن برای افزایش طول عمر دوربین مراحل زیر که در چک لیست آورده شده است را دنبال کنید.

 • لنز دوربین یکی از حساس ترین قسمت های آن است. معمولا یکی از مهمترین دلیل محدودیت دید دوربین انسداد و کثیف بودن لنز است.
 • بررسی فوکوس دوربین
 • مکان‌یابی به صورت آنی
 • بررسی عملکرد های حرکت، شیب، بزرگنمایی
 • بررسی وضوح تصویر
 • بررسی تمیزی و خشک بودن داخل دوربین
 • بررسی عدم انسداد میدان دید لنز
 • تمیزکاری دوربین
 • علامت ها را از روی منظره یاب کاملاً پاک کنید.
 • همه موانع دید را منتقل کنید
 • بررسی امنیت اتصال دوربین به دیوار
 • بررسی سنسور حرکتی در صورت وجود

۷ راهکار که عمر دوربین مداربسته را افزایش میدهد

دوربین های مداربسته بخشی جدایی ناپذیر از سیستم های امنیتی و شهری هستند. چه یک دفتر کوچک را ارائه کنید و یا یک کارخانه بزرگ دوربین های مدار بسته امنیت کسب و کار را تا حد زیادی تأمین می کنند. این دوربین ها محیط امن و قابل اطمینانی را برای کاربران در هر سطحی برقرار می کند.نگهداری صحیح و اصولی باعث می شود بتوانید تا مدتها از دوربین به خوبی استفاده کنید. برای استفاده طولانی مدت از دوربین های مدار بسته از اصول زیر پیروی کنید.

خرید دوربین ها و تجهیزات جانبی با کیفیت

هدف از نصب دوربین هر چه باشد نیاز به کیفیت تصاویر و طول عمر دستگاه اهمیت بالایی دارد. اولین قدم یعنی تهیه دوربین های مدار بسته باید به نوعی باشد که با توجه به هزینه موجود بهینه ترین خرید ممکن صورت بگیرد. امروزه در بازار سیستم های نظارتی و حفاظتی برند های مختلفی هستند که در این بین  دوربین مداربسته داهوا و هایک ویژن می تواند گزینه بسیار مناسبی برای کسانی باشد که می خواهند برای دوربین مداربسته یک بار هزینه کنند. طبیعتا دوربین های مدار بسته ای که کیفیت و ساخت بهتری دارند عمر طولانی بیشتری خواهند داشت.نور و گرد و غبار محیط را در انتخاب دوربین های مناسب در نظر داشته باشید.استفاده درست و به جا از دوربین های مدار بسته نقش زیادی در طول عمر این دوربین ها دارد.

تجهیزات جانبی در دوربین های مدار بسته

کیفیت لوازم جانبی ای که انتخاب می کنید نیز نقش مهمی در کارکرد درست و ایمنی دوربین ها دارد. اگر از تجهیزات با کیفیت در نصب دوربین ها و سیستم مداربسته استفاده شود در نهایت باعث افزایش طول عمر سیستم حفاظتی و دوربین های مدار بسته خواهد شد.سیم و کابل های باکیفیت در افزایش کیفیت تصویر نهایی نقش مهمی دارند.

محل نصب دوربین مداربسته

محل دوربین باید قبل از نصب تعیین شود. سعی کنید این مکان را به گونه ای در نظر بگیرید که از شاخ و برگ درختان دور باشد زیرا هم زاویه دید را محدود می کند و هم ممکن است به بدنه و لنز دوربین آسیب وارد شود.

 

دوربین مداربسته در کنار آچار

 

بیشتر بخوانید: مهم ترین علت سیاه شدن تصویر دوربین مداربسته 

 

رطوبت عامل خرابی دوربین است

اگر در محیط های مرطوب از دوربین مدار بسته استفاده می کنید بهتر است دوربین های ضدآب را انتخاب کنید. استاندارد های متعددی برای تجهیزات مداربسته ضد آب وجود دارد که در بازار موجود بوده و دوربین های مداربسته ضد آب تحت این استاندارد ها ساخته می شوند. اگر در این محیط ها از دوربین های معمولی استفاده شود در نهایت باعث نفوذ رطوبت و آب به داخل دستگاه شده و باعث از بین رفتن دوربین می شود.

نصب دوربین مداربسته

نصب باید در شرایطی اتفاق بیفتد که در صورت باد و طوفان اثر بدی روی دوربین رخ ندهد. اتصالات سیم و منبع تغذیه و سایر بخش های دوربین باید با استحکام بوده و خوب نصب شوند. این مسئله مانع از اثرات محیطی بر روی دوربین می شود. در واقع اصولی ترین کار نصب دوربین با کمک تکنسین نصب دوربین های مدار بسته است. تجربه و دانش نصاب در کارکرد و عمر مفید دوربین نقش مهمی دارد.

استفاده از UPS

یکی از مشکلات سیستم های مداربسته قطع و وصل برق شهری است. برای این کار و همچنین افزایش طول عمر دوربین مداربسته  بهتر است از یو پی اس ها برای تأمین ممتد برق دوربین ها استفاده شود. همچنین قطع و وصل شدن برق شهری می تواند اثرات مخربی روی دوربین های مدار بسته داشته باشد. این تجهیز برق ورودی را تنظیم کرده و در صورت قطع برق منبع جایگزین را برای ان به کار می برد.

گرفتن گرد و غبار دوربین

هر وسیله برقی و الکترونیکی ای نیازمند تمیزکاری است. برای این کار از یک دستمال میکروفایبر خشک، قلم و اسپری هوای فشرده باید استفاده کنید.در مرحله اول قاب خارجی دوربین را کاملاً تمیز کنید. سعی کنید به نوعی این کار را انجام دهید که به لنز آسیبی وارد نشود. برای لنز و فضای داخلی دستگاه از اسپرس هوا استفاده کنید.درز ها و فضاهای کم حجم و باریک را با استفاده از قلم موی تمیز پاک کنید و دوباره اسپری هوا را برای این مکان ها به کار ببرید. در صورتی که داخل دوربین را می خواهید تمیز کنید این کار را به متخصصان این حیطه بسپارید تا گارانتی شما باطل نشود.

سلامت بدنه را از لحاظ زندگ زدگی و آسیب فیزیکی چک کنید

بدنه و اتصالات باید به خوبی و به صورت دوره ای چک شوند قطعات زنگ زده را تعویض کرده و از قطعات سالم دور کنید. قطعات زنگ زده باعث خوردگی سریع تر سایر قطعات می شوند.

 

 

یک فرد در حال تعمیر دوربین مداربسته

 

در پایان

دوربین های مدار بسته باید به صورت مرتب چک شده و در صورت نیاز برخی از قطعات آنها عوض شود. نظافت دستگاه های مدار بسته به گونه ای است که در صورت نظافت و نگهداری منظم و به موقع طول عمر آن افزایش می یابد. باید توجه داشته باشید که در صورت عدم رسیدگی به وضعیت دوربین مدار بسته بسیار زودتر از انچه می شد دوربین از بین خواهد رفت و کیفیت تصاویر دریافت شده دچار مشکل خواهد شد. در این مقاله سعی کردیم مهم ترین نکات را درباره افزایش طول عمر دوربین مداربسته برای شما توضیح دهیم تا شما از این طریق بتوانید هزینه های خود را کاهش دهید.